vánoční strom a advent vyškov 2019

Advent 2019 ve Vyškově. Strom z Vyhlídky, trhy i o víkendu, rozšíření betlému

Zprávy MěÚ

Vánoční strom, který bude letos zdobit Masarykovo náměstí ve Vyškově, vyrostl na Vyhlídce. Město zainvestovalo do nových prodejních stánků na trzích, které budou tento rok i o víkendu. Dočkáme se také nově nasvětlené radnice a rozšíření betlému.

Vyrostl v areálu Základní školy Na Vyhlídce, brzy jej i krásu pestrých vánočních ozdob budou obdivovat zraky stovek Vyškovanů i návštěvníků města. Loňský vánoční smrk stříbrný vystřídá jedle stejnobarvá. Dominantou Masarykova náměstí bude od noci na úterý 19. listopadu. Strážit ji budou kromě stávajících i nové postavy dřevěného betlému. Jeho autor, sochař a řezbář Tomiš Zedník, pro letošek chystá zastřešený most, osla s mužem, který zvíře vede, rybáře a myslivce. 

Z Facebookové profilu města

Rozšiřovat betlém z lipového dřeva bude i v následujících třech letech.Záměr je postavený tak, aby umělec společně se svým otcem Bohumírem každý rok vytvořil jeho část. Představení nových postav a slavnostní rozsvěcení vánočního stromu se uskuteční tradičně první adventní neděli 1. prosince v 16 hodin. Jak už jsou Vyškované zvyklí, proběhne postupné rozsvěcení výzdoby náměstí i samotného stromu. Jehličnan bude zdobit centrum města minimálně do Tří králů.

Letos rozsvěcení doprovodí vystoupení Dětského pěveckého sboru Motýlek. Ve stejný den se Vyškované mohou těšit na tradiční promítání v kině Sokolský dům, které pořádá Asociace Paprsek. Pekelné téma zůstane, loňské Čertoviny vystřídá Čertí brko. Pohádka poběží v časech 10, 14 a 17 hodin. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje ke zdravotně postiženým. Obdobným směrem budou pomáhat i obsahy kasiček pod vánočním stromem. Umístí je tam právě Asociace Paprsek a také PIAFA Vyškov. 

V druhé polovině listopadu nicméně nebudou pracovníci společnosti VYTEZA zdobit pouze vánoční jedli, ale i centrum města. „Pozitivních reakcí, zejména na nasvícenou radniční věž, je vždy ze strany veřejnosti opravdu hodně. Na Vyškovany čeká v tomto směru několik překvapení a novinek, v případě věže nevyjímaje. Zvykli si na nazdobené listnaté stromy na náměstí i na ozdoby na lampách veřejného osvětlení. Pro letošek je potěšíme dalšími ozdobenými stromy ve spodní části náměstí, u kamenné tržnice, v Sušilově ulici nebo v okolí Knihovny Karla Dvořáčka,“ vyjmenoval vyškovský místostarosta Roman Celý.

Navodit příjemnou předvánoční atmosféru tak pomůže dalších osm nazdobených dřevin i doplnění tří stran ciferníku věžních hodin. Rozšíření vánoční výzdoby stálo celkem bezmála 670 tisíc korun včetně DPH. 

Takhle krásné jsme to měli vloni

Trhy budou delší a s novými prodejními stánky

Obměny se dočkaly také zastřešené prodejní stánky. Osmnáct kusů, které město kupovalo v roce 2011, dosloužilo. Město pořídilo patnáct nových stánků o velikosti 3 krát 2 metry, u kterých se demontuje střecha a zadní díl, ostatní části se složí a demontované díly se zasunou do volného prostoru. „Zjednoduší se tak manipulace a sníží se požadavky na prostor pro skladování. Stánky, které stály téměř 713 tisíc korun včetně DPH, jsou vyrobené z borovice,“ zmínil místostarosta Vyškova Josef Kachlík.

advent 2019 ve Vyškově
Foto ilustrační. Doufejme, že nové stánky budou vypadat nějak takto.

Premiéru si odbydou právě na vánočních trzích, které budou v letošním roce na Masarykově náměstí probíhat od pondělí 9. do neděle 22. prosince, nově tedy i o víkendech. „Aby byly trhy ještě lákavější a přitažlivější nejen svým programem, ale celkovým vzhledem, bylo nutné nové stánky pořídit. Po dobu adventu budou vánočně nazdobené,“ doplnil místostarosta Kachlík s tím, že podrobný doprovodný program trhů budou mít lidé včas k dispozici.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *