Jak na klíšťata, aneb něco o nich, jak se jim vyhnout a jak je bezpečně odstranit

Klíště je miniaturní stvoření, které když není včas odhaleno nás může pěkně potrápit. Co o něm ale nevíme? Jak předejít, aby se na nás klíště uchytilo? A jak ho odstranit, když se tak stane?

Něco o nich:

Jejich sliny vlastně obsahují “lepidlo”, aby se na nás lépe přisáli. Také obsahují látky, jenž místo umrtví a zakousnutí nebývá cítit.

Je to velmi starý živočišný druh, vědci jsou přesvědčeni, že tyto malé krvelačné “bestie” tady s námi jsou už déle než 130 milionů let!

Sají jen samice, samci slouží pouze na rozmnožovací účely. Velikostně se mohou klíšťata pohybovat od velikosti hlavičky špendlíku až po velikost nehtu (když je klíště již velmi napuštěné.)

Jak klíště odstranit?

Neposlouchejte rady vašich babiček. Známý mýtus je, že se má klíště například vykroutit, nebo přejíždět mýdlem, další rady jsou jako zkusit klíště vymáčknout, a podobně. U většiny hrozí, že klíště rozmáčknete a jed se vám dostane do těla. A když už se vám podaří klíště odstranit, může na vás kus zůstat (kusadla, hlavička).

Pojďme si tedy říct správné postupy jak klíště odstranit.:

1. Správné odstranění pinzetou.

Najděme si tenkou pinzetu. Klíště si musíme opatrně podebrat co nejblíže kůži. Nedotýkejte se místa prsty. Podívejte se na klíště zblízka a pinzetou ho jemně stiskněte co nejblíže kusadlům, v oblasti hlavy. Klíště přímým a rovným pohybem odstaňte. Postup opakujte,než se úplně odchytí. Pokud se klíště nechce vzdát, zkuste pinzetou napodobit kyvadlový pohyb a tahejte pomalým pohybem ven.

2. Odstranění kreditní kartou

Kdo z nás by v dnešní době neměl kreditní kartu! Klíště můžete bezpečně odstranit i za použití, tak obvyklé věci jako je právě kreditka.
Musíme si najít hlavu klíštěte a kreditní kartou co nejvíc ke kůži klíště opět podebrat. Klíště držte za zadeček a pod hlavičkou začněte sunout vaši kreditku. Jakmile budete mít hlavu, několikrát opakujte a pokračujte ze strany a dál. Klíště by mělo na pár pokusů jít pryč.

klíště vyškov

Místo po zakousnutí několik týdnů pečlivě sledujte. Sledujte jestli se vám kroužek po zakousnutí nezvětšuje, pokud se vám bude zdát, že se zvětšuje, okamžitě vyhledejte lékaře! Dále vyhledejte pomoc při následujících příznacích! :

  • Horečka, zimnice
  • Bolest hlavy svalů a kloubů
  • Zarudlý kruh kolem místa zakousnutí.

Prevence:
Pokud zakousnuté klíště odhalíte do dvou hodin, tak vám ještě pravděpodobně nic nehrozí. Není tedy od věci se ráno a večer po pobytu v přírodě, na louce, a dokonce i na obyčejné vysoké trávě, řádně prohlédnout. Zvažte použití repelentu. Pozor na nejčastější místa, kde se tyto
malé potvůrky schovávají. To jsou:

  • podkolenní jamky třísla a intimní partie podkolenní jamky
  • za ušima
  • na břiše

Pozor, klíště se může v podstatě uchytit i na 90% zbytku těla. Nepodceňujte prohlídku zad, ať už s pomocí někoho z rodiny nebo za pomoci zrcadla.

Klíště obvykle nepředstavuje velkou hrozbu. Když klíště včas odhalíte a opatrně odstraníte, tak je riziko nákazy minimální.

 

Repelenty proti klíšťatům od 50 Kč

Šárka P.

Zakladatelka a provozovatelka VeVyškově.cz. Z organizačních a technologických důvodů bylo založení nového blogu Můj Vyškov nejlepší variantou pro lepší a rychlejší publikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *