Jak vybrat sušičku ovoce

Chcete svoji úrodu kvalitně zpracovat? Využijte sušičku ovoce, která dokáže uchovat v ovoci spoustu vitamínů. Sušiček existuje celá řada, od obdélníkových až po kulaté, různě veliké. Sušit ovoce například v troubě se nedoporučuje, protože může snadno dojít ke spálení. Sušička je zařízení, které pohlídá, aby se ovoce včas usušilo a nespálilo.

Kritéria pro výběr sušičky ovoce

  • Kolik chcete do sušičky investovat?
  • Jak často budete sušit ovoce?
  • Jaké množství ovoce budete nejčastěji sušit?

Co se týče financí, tak sušičku lze pořídit ve dvou variantách. Nejčastěji se jedná o cenu kolem 1 000 Kč. Některé typy však stojí i 5 000 Kč. Cena se odvíjí od množství sušeného ovoce a na materiálu. Pokud budete sušit ovoce párkrát za sezónu, rozhodně vám postačí sušička do několika set korun.

Typy sušiček dle tvaru

Kulatý tvar

susicka na ovoceNejrozšířenější jsou kulaté sušičky. Jejich motor je umístěn uprostřed v dolní části. Teplo tak z prostředku stoupá vzhůru. Může nastat situace, že potraviny, které jsou na kraji, nebudou tak rychle usušeny, jako ty uprostřed, kde je teplo největší. Zařízení disponuje několika patry, na kterých je ovoce sušeno. Někdy se stane, že ovoce umístěné úplně bude usušené později, než to dole. Z tohoto důvodu je možné jednotlivá patra mezi sebou prohazovat.

Výhodou je, že ke kulatým sušičkám lze dokupovat plata a zvýšit tak jejich kapacitu. Dále je možné během sušení libovolně prohazovat jednotlivá plata, aby všechno ovoce bylo stejně usušené.

Nevýhodou tohoto typu je motor umístěný uprostřed, protože teplo stoupá prostředkem a ovoce v krajích nemusí být řádně usušené. Prohazování plat bývá někdy obtížnější, zejména pokud jich máte několik nad sebou. Pokud chcete zkontrolovat, jestli je ovoce již usušené, musíte sušičku rozebrat, protože přes skleněná plata je stav ovoce těžko rozpoznatelný.

Hranatý tvar

U sušiček hranatého tvaru je motor umístěn na boku. Díky tomuto řešení proudí teplý vzduch rovnoměrněji. Tento systém zaručuje, že potraviny v nižších i vyšších platech budou za stejný čas stejně usušeny. Není zapotřebí během provozu prohazovat jednotlivá plata. Plata však prohodit jsou a je to velmi snadné.

Výhodou je, že teplo díky bočnímu motoru proudí rovnoměrně. Ovoce se tak ve všech platech usuší stejně. Další výhodou je snadné přehazování plat.

Nevýhodou může být kapacita, kterou nelze navyšovat. Plata k sušičce již nelze přidávat, proto při pořízení dbejte na množství ovoce, které chcete sušit a jak často jej budete sušit.

Parametry sušiček ovoce

Velikost

Velikost se u těchto zařízení neudává ve formě výšky nebo šířky. Jedná se o počet plat, které sušička má. Základem je pět plat. V případě kulatých sušiček je možnost plata přidávat a navyšovat tak kapacitu.

Materiál

V případě pořizování sušičky je možné uvažovat o dvou materiálech. Jedná se o plast nebo nerez. Plast je klasickým a nejpoužívanějším materiálem sušiček. Je nejlevnější a používaný hlavně u kruhových sušiček. Mezi nevýhody plastu patří jeho nízká odolnost a náchylnost na zlomení.

U hranatých sušiček je naopak častějším materiálem nerez. Je oproti plastu kvalitnější a vydrží častý provoz. Jednotlivé pláty z nerezu ne navíc možné dát do myčky, což usnadní údržbu. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Výkon

výkon sušiček bývá v rozmezí od 200 W do 700 W. Pokud chcete sušit velké množství ovoce, existují sušičky s výkonem až 1 000 W. Výkon udává, za jak dlouho bude ovoce usušeno. Pro běžné uživatele je nejlepší si pořídit zařízení s regulací teploty.

Příkon

Příkonem se rozumí elektrická energie, která je do sušičky přivedena ze zásuvky, tedy ze sítě. Tato hodnota je nejčastěji v rozmezí od 230 W do 630 W. Jednoduše řečeno, příkon udává finanční náročnost provozu, protože čím je hodnota vyšší, tím vás více bude stát energie potřebná na usušení ovoce.

Funkce sušiček

Mezi běžné funkce patří následující:

  • Počet plat
  • Regulace teploty
  • Časovač
  • Pojistka proti přehřátí z důvodu bezpečnosti
  • Zvukový signál upozorňující na konec programu

Základní sušičky stojí do 2 000 Kč. Jedná se o zařízení, které nemá možnost dokupovat další plata. Většinou jsou takto levné sušičky vyrobeny z plastu.

Dražší zařízení kolem 5 000 Kč představuje možnost dokupování dalších plat. Tyto sušičky jsou výkonnější s dlouhou životností. Vyrobeny jsou z plastu nebo odolného nerezu.

Šárka P.

Zakladatelka a provozovatelka VeVyškově.cz. Z organizačních a technologických důvodů bylo založení nového blogu Můj Vyškov nejlepší variantou pro lepší a rychlejší publikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *