Jaké existují příspěvky a na jaké máte nárok?

Peníze pro každého v dnešní době, nejsou samozřejmost. Placení pronajatého bytu, energie, potraviny a nějaká zábava. Život je tak od výplaty k výplatě, a nikde to nemá konec. Dokud jste sami nebo v páru, nějak se tento životní styl zvládá. Chybí našetřené peníze, ale nečekané výdaje se vždy nějak zalepí. S příchodem miminka přichází i zodpovědnost a nová finanční zátěž. Existují příspěvky, které některým domácnostem situaci ulehčí.

Sociální dávky – slouží jako podpora pro zlepšení životní úrovně osobám, jejichž příjmy jsou nízké.

Peněžitá pomoc v mateřství

Zkráceně řečeno mateřská, jak tento pojem všichni znají. Nárok na tuto dávku mají pouze ženy, které jsou zaměstnané a zaměstnavatel za ně odvádí nemocenské pojištění. A to 270 dní během posledních 2 let, než o mateřskou žádají. Potřebné doklady k této žádosti, vám vystaví váš gynekolog. Nástup je 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Pobírat ho budete 28 týdnů, nebudete tedy hned po porodu nastupovat na rodičovskou dovolenou. Výše vašeho nároku na dávku závisí na vašem hrubém příjmu. Máte nárok na 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

Otcovská dovolená

Otcovská dovolená nebývá moc známá a u zaměstnavatelů není moc populární. Nárok mají tatínkové, kteří chtějí zůstat doma s maminkou a narozeným přírůstkem. Doba trvání je jeden týden vkuse. Počítá se stejně jako mateřská (70 % redukovaného denního vyměřovacího základu), pokud se otec podílel na placení nemocenského pojištění minimálně 3 měsíce.

Porodné

Jednorázová dávka určená pro rodinu s nízkým příjmem. Vztahuje se pouze na první a druhé dítě. Po narození prvního potomka je nárok na příspěvek ve výši 13.000 Kč, na druhé je příspěvek ve výši 10.000 Kč. Při podání žádosti o porodné vám sečtou průměrný čistý příjem rodiny, za čtvrtletí předcházející porodu, a podle členů rodiny se vypočítá vaše životní minimum. Pokud příjem nepřesáhne 2,7násobek životního minima dané rodiny, na příspěvek máte nárok.

Rodičovský příspěvek

Dávka určená rodičům, kteří svědomitě a celý den pečují o dítě od jeho narození. Výše rodičovského příspěvku zatím činí 220.000 Kč. Od ledna 2020 se dávka zvyšuje na 300.000 Kč. Tento příspěvek lze čerpat od narození miminka do 4 let věku dítěte. Dávky se vyplácejí měsíčně, není tak možné dostat příspěvek najednou. Dobu pobírání si určují rodiče, nejméně to však musí být 6 měsíců.

Příspěvek na dítě

Pomoc rodinám v nouzi, které mají nízké příjmy. Stejně jako u porodného nesmí překročit 2,7násobek životního minima. Dávku lze čerpat do 26 let dítěte. Dávka se odvíjí od stáří dítěte. Čím je dítě starší, tím je dávka vyšší.

Příspěvek na bydlení

Pomáhá rodinám zajistit náklady spojené s bydlením. Náklady musí přesahovat 30 % příjmů. V hlavním městě se tato procenta liší. Jejich náklady musí přesáhnout 35 % příjmů.

Pohřebné

Pomáhá zaplatit výdaje spojené s vykonáním pohřbu. Jedná se o jednorázovou výplatu 5.000 Kč, která je pro každého žadatele stejná. Výše příjmu nemá s dávkou nic společného. Náleží osobě, která zajistila pohřeb nezaopatřeným dětem nebo rodičům nezaopatřených dětí.

Podpora v nezaměstnanosti

Na podporu mají nárok osoby, které nastoupí do 3 pracovních dnů po ukončení stávajícího zaměstnání na úřad práce. Podmínkou bývá, aby trvalé bydliště bylo na území ČR a nebrali dávky nemocenského pojištění nebo starobní důchod. Jste také povinni platit minimálně 12 měsíců sociální pojištění a to za poslední 2 roky. Podpora se vyplácí pouze určitou dobu, která je závislá na vašem věku.

Příspěvek na přestěhování

Náleží osobám, které jsou v evidenci úřadu práce minimálně 5 měsíců. Nárok mají osoby, které se kvůli zaměstnání stěhují nebo tak již učinily. Příspěvek je jednorázový ve výši 50.000 Kč.

Příspěvek na péči

Náleží osobám, které mají vážné zdravotní potíže a potřebují tak dlouhodobou péči jiné osoby. Nároky posuzuje OSSZ a úřad práce. Příspěvek je odvozen od nutné péče a věku. Do dosáhnutí plnoletosti jsou příspěvky vyšší.

Nemocenské dávky

Jedná se o náhradu příjmu v případě nemoci nebo úrazu. První 3 pracovní dny nejsou proplaceny. Od 4 dne dočasné pracovní neschopnosti dávku vyplácí zaměstnavatel. Od 15 dne je dávka vyplácena OSSZ. Výše je závislá na vašem příjmu.

Autor: Jana Korejtková

Šárka P.

Zakladatelka a provozovatelka VeVyškově.cz. Z organizačních a technologických důvodů bylo založení nového blogu Můj Vyškov nejlepší variantou pro lepší a rychlejší publikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *