Legiovlak přijede do Vyškova 14.května a vstupné bude zdarma

Unikátní expozice ve vyřazených vagónech začala svoji pouť po republice před čtyřmi lety. Pojízdné muzeum na kolejích Československé obce legionářské, Legiovlak, míří také do Vyškova. Souprava bude v železniční stanici přístupná od úterý 14. až do neděle 19. května. A to zdarma. 

Věrnou repliku legionářského období uvidí zájemci ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. „Nádraží ve Vyškově je desátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování. Jsem přesvědčený, že každá věková kategorie si v projektu něco najde. Přínosný bude pro druhý stupeň základních škol a pro studenty či učně středních škol, zvědavé budou určitě i podstatně starší ročníky,“ prohlásil místostarosta Vyškova Josef Kachlík. 

Zdroj: Facebook

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů. Desetitisíce legionářů se jimi přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak tvoří vozy polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií. Vybrané exponáty je možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.

Odborný výklad poskytují školním třídám průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří exkurzi provedou jednotlivými vagony a odpoví na případné dotazy.

Rozhovor s průvodcem v Třinci 2019

Zdroj: TZ MěÚ Vyškov
Foto: Legiovlak na Facebooku

Šárka P.

Zakladatelka a provozovatelka VeVyškově.cz. Z organizačních a technologických důvodů bylo založení nového blogu Můj Vyškov nejlepší variantou pro lepší a rychlejší publikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *