Legiovlak Vyškov

Legiovlak přijede do Vyškova 14.května a vstupné bude zdarma

Nástěnka

Unikátní expozice ve vyřazených vagónech začala svoji pouť po republice před čtyřmi lety. Pojízdné muzeum na kolejích Československé obce legionářské, Legiovlak, míří také do Vyškova. Souprava bude v železniční stanici přístupná od úterý 14. až do neděle 19. května. A to zdarma. 

Věrnou repliku legionářského období uvidí zájemci ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. „Nádraží ve Vyškově je desátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování. Jsem přesvědčený, že každá věková kategorie si v projektu něco najde. Přínosný bude pro druhý stupeň základních škol a pro studenty či učně středních škol, zvědavé budou určitě i podstatně starší ročníky,“ prohlásil místostarosta Vyškova Josef Kachlík. 

Zdroj: Facebook

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů. Desetitisíce legionářů se jimi přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak tvoří vozy polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií. Vybrané exponáty je možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.

Odborný výklad poskytují školním třídám průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří exkurzi provedou jednotlivými vagony a odpoví na případné dotazy.

Rozhovor s průvodcem v Třinci 2019

Zdroj: TZ MěÚ Vyškov
Foto: Legiovlak na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *