lemur zoo vyskov

Lemuří skupinka se rozroste a zvelebí se jí pobyt v ZOO parku Vyškov

Nástěnka

ZOO PARK Vyškov, který předloni pozval návštěvníky prostřednictvím expozice do daleké Austrálie a loni jim nabídl sledovat tichý rybí život, ani letos nelení. Rozšíří lemuří expozici. Primáti žijí nedaleko vstupu do zoologické zahrady. Nepůjde sice o zásadní investici, pro chované lemury kata ovšem podstatnou. Zkvalitní jim prostředí venkovního výběhu, rozšíření expozice navíc umožní doplnění nových samců do chované skupiny.

Pozornosti návštěvníků dva dosud žijící samci rozhodně neuniknou. Nejen pro svůj dlouhý pruhovaný ocas, ale i proto, že do zahrady přicestovali už v roce 2004. Narodili se navíc už v roce, kdy čeští hokejisté přivezli zlato z japonského Nagana. „Takže opravdu mnohé pamatují. Patří mezi jedny z nejdéle žijících lemurů v republice. Jelikož jsme se rozhodli pro doplnění osmi mladých samců z jiných zoologických zahrad, kteří nemohli zůstat v původních chovných skupinách, expozici musíme rozšířit. V zázemí jsme už opravili a doplnili další oddělitelný box, osvětlení i vyhřívací místa. Na řadě je nyní venkovní část,“ zmínila ředitelka ZOO PARKu Vyškov Dagmar Nepeřená. 

Současná celoroční expozice vyrostla v roce 2010 z nevyužívané části Babiččina dvorečku. Vedení zahrady nechá venkovní část rozšířit o prostor vedle stáje Afrika, vymezený komunikacemi. Pomyslně tak propojí Afriku s Madagaskarem, tedy ostrovem nedaleko africké pevniny, kde lemuři výhradně žijí. „Konstrukce bude stejná jako u stávající voliéry, tedy ochranné sítě na kovové konstrukci obložené štípaným bambusem. V prostoru zůstane travnatý povrch a tři stromy. Nová část voliéry bude nad cestou propojená s původní částí průlezem pro lemury, půjde o takový zajímavý spojovací tunel. Vstup pro ošetřovatele bude z obslužné části zahrady. Konstrukce nám navíc trošku uzavře i právě pohled do technického zázemí,“ popsala nové lákadlo ředitelka.

Tak jako u stávající voliéry stavbu postaví pracovníci údržby zoologické zahrady. Externě zajistí vybraná firma pouze úpravu stěn nástřikem probarvené betonové směsi. Náklady městská příspěvková organizace odhaduje na 100 tisíc korun, stavbu zaplatí z investičního fondu. Hotovo má být v létě. 

Bývalého ředitele ZOO PARKu Vyškov a současného místostarostu města Josefa Kachlíka další zvelebování zahrady těší. Stejně jako čísla loňské návštěvnosti. „Výsledkem bylo víc než 193 tisíc návštěvníků. Rok 2018 se tak zařadil na pomyslnou čtvrtou příčku: tedy čtvrtá nejvyšší návštěvnost od zprovoznění DinoParku v roce 2006. Jsem rád, že si zahrada drží pozici významného turistického cíle Jihomoravského kraje. Rozšíření lemuří expozice je dalším krokem vpřed,“ prohlásil místostarosta Kachlík.  

Zdroj: TZ MěÚ Vyškov
Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *