festival pod parou vyskov

Na 16. ročník festivalu Pod parou přijedou i britské a americké kapely.

Nástěnka

Již tento týden, ve čtvrtek 16. srpna, se po čtvrté sjedou fanoušci tvrdé muziky na 16. ročníku festivalu Pod parou na letišti ve Vyškově v Marchanicích.

Festival Pod Parou je charakteristický svým zaměřením na punk, punkrock, hardcore nebo ska.

Na zahraniční i české kapely zavítá znovu několik tisíc fanoušků. Přijíždějí z celého světa, nechybějí tak třeba Britové, Izraelci, Rusové nebo fanoušci z Jihoafrické republiky. Letošní ročník proběhne od čtvrtka 16. do soboty 18. srpna.

Složení programu jednotlivých ročníků včetně toho letošního napovídá, že Pod Parou patří v České republice a střední Evropě v dané kategorii mezi ojedinělé záležitosti. Kořeny festivalu spadají do roku 2003, kdy začínal jako dvoudenní v Moravské Třebové. V roce 2015 hudební akce nadobro opustila hranice města na Svitavsku a přesunula se do Vyškova. „Jsme rádi, že si poměrně významná kulturní akce ve Vyškově našla své pevné zázemí. Pochopitelně zpočátku panovala nejistota. Punková komunita má určitá specifika, nicméně v případě dosavadních tří ročníků jsme neměli na území Vyškova problém ze strany účastníků festivalu s nějakými výtržnostmi. Samozřejmě tak velká hudební produkce může přinést po všech stránkách určitou zátěž pro obyvatele města, proto je tímto žádám o trochu shovívavosti a nadhledu,“ řekl starosta Vyškova Karel Goldemund.

Připomněl, že stejně jako loni platí to, že i letošní ročník skončí v sobotu. „To byla podmínka, na které jsme se s organizátory, se kterými jsme v kontaktu, dohodli,“ zmínil starosta Vyškova. Rovněž zůstává, že pořadatelé umístí plot mezi areálem a nedalekou dálnicí. Z důvodu bezpečnosti bude také v průběhu festivalu omezená rychlost na třicítku v přilehlém úseku silnice na Pustiměř. 

Také letos se na jednom pódiu představí na čtyři desítky kapel. Zahraje například Marky Ramone, hudebník spojený s legendou newyorského punkrocku Ramones. „Ačkoliv jsou už od poloviny devadesátých let minulostí, Marky se dále angažoval ve svém sólovém projektu. Když už jsme u města, které nikdy nespí, fanoušky potěší i hardcore kapela Agnostic Front, která v New Yorku vznikla už v roce 1980. Vystoupí také kalifornská punk-rocková kapela Lagwagon. V Bostonu se pak roku 2002 dala dohromady punkrocková parta Street Dogs, která festival rovněž zatraktivní,“ vyjmenoval některé taháky organizátor festivalu Martin Sedlák.

Lákadlem má být i ostrovní návštěva. Už v roce 1977 spolu začala hrát punkrocková formace Angelic Upstarts, přijede i skotská punková skupina The Exploited, která vznikla o rok později v Edinburghu. Z domácích se představí Plexis, Fialky, SPS nebo Záviš.

Zdroj: TZ MěÚ Vyškov
pro více informací kontaktujte tiskového mluvčího MěÚ Michala Kočího.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *