Na co se zaměřit při výběru čtečky elektronických knih?

Moderní doba s sebou nese svá úskalí. Jedním z nich je tlak na zvyšování efektivity a zrychlování životního tempa, díky čemuž mnoho lidí již nemá čas věnovat se aktivitám, jimiž se v jejich věku zabývaly generace jejich rodičů a prarodičů. To se bohužel odrazilo i na počtu lidí s knihou v ruce. Pro moderního člověka je strávení několika chvil denně s knihou nedostižným luxusem. 

Už máte elektronickou čtečku knih?

Dobu zkrátka nezastavíme a tak je potřeba si z ní alespoň vybrat to pozitivní. Jednou z těchto kladných stránek doby elektronické je vznik a vývoj elektronických čteček knih a jejich rychlý rozmach a díky snižování ceny i masové rozšíření mezi běžné spotřebitele. Proto jsme pro vás připravili jednoduchý návod, jak při výběru elektronické čtečky knih postupovat.

Displej z elektronického inkoustu

Masové rozšíření elektronických čteček knih umožnil vynález elektronického inkoustu. Tak zvaný E-Ink způsobuje, že displej čtečky má v klidovém stavu minimální energetické nároky a zároveň nenamáhá oči tolik jako klasické LCD displeje.

Jaké sledovat při výběru čtečky parametry?

  1. Velikost, rozlišení, podsvícení a jemnost displeje

Především je důležité se zaměřit na velikost a rozlišení displeje. Velikost displeje se udává jeho úhlopříčkou v palcích. Běžné čtečky, které jejich majitelé používají především na čtení beletrie, mají úhlopříčku 6“. Některé větší přibližně 8“ jsou vhodné pro čtení například vědeckých článků ve formátu pdf. V současné době ale už i většina 6“ s pdf dokumenty pracuje a je schopna jejich písmo přizpůsobit tak, aby byl článek čitelný. Rozlišení běžných 6“ displejů čteček e-knih bývá 1024 x 768 pixelů. Při výběru opravdu kontrastního displeje se však spíše zaměřte na jeho jemnost, která se většinou udává v počtu pixelů na palec – jednotka ppi. Minimální dobře čitelná hodnota se pohybuje okolo 230 ppi. Ačkoliv podsvícení mnohdy čtečku elektronických knih prodraží, je dobré do něho investovat. Později jej oceníte zejména za šera, kdy zjistíte, že se elektronický inkoust chová podobně jako papír a vůbec nic na něm není vidět. V dnešní době již čtečky disponují řiditelným podsvícením s mnoha filtry, které vám umožní užít si čtení vašich oblíbených knih na prosluněné pláži i v posteli.

  1. Kapacita paměti a výdrž na jedno nabití

Kapacita paměti se u běžných čteček pohybuje okolo 4 až 8 GB. To je velikost naprosto dostačující k uložení až tisíců knih v závislosti na jejich velikosti. Víte-li již při nákupu čtečky, že ji budete používat i pro audio soubory, například pro předčítání audioknih, zaměřte se při výběru na čtečky, které podporují paměťovou kartu. Mezní hranice pro velikost paměťové karty je v současné době 32 GB, což bohatě dostačuje na uložení velkého množství zvukových souborů. Díky kartě budete moci svoje data přenášet a mít je tak k dispozici na více místech. Výdrž baterie čtečky se obvykle počítá v řádech hodin. Doba použití na jedno nabití se odvíjí především od doby používání čtečky, přičemž baterie se vybíjí při listování, tedy při překreslování stránek. Na samotné zobrazení stránky se již žádná energie nespotřebuje. Výdrž ne jedno nabití diametrálně klesá při použití podsvícení či přehrávání audio souborů. V těchto případech očekávejte řádově nižší jednotky hodin.

  1. Ovládání čtečky a podporované formáty souborů

V současné době budete mít na výběr ze čteček s dotykovým displejem, některé navíc s několika tlačítky pro pohodlnější ovládání. Se čtečkami bez dotykového displeje s ovládáním pouze tlačítky se již prakticky nesetkáme. Dotykový displej umožňuje pohodlně do textu zaznamenávat vlastní poznámky, označovat a zvýrazňovat části textu a překládat si neznámá slova ve slovníku.

Formáty souborů, které podporují dnešní čtečky, se liší v závislosti na jejich výrobci. Amazon používá především formát Mobi, naopak PocketBook formát ePub. Na některých starších typech elektronických čteček knih býval problém se zobrazením souborů ve formátu pdf. To už je dnes vyřešeno a většina čteček jako jeden ze svých parametrů nabízí schopnost práce se soubory v tomto formátu ve smyslu manipulace a přizpůsobení písma velikosti displeje, zobrazování obrázku v textu, a podobně.

Pár rad na závěr

V současné době existuje na trhu nepřeberné množství čteček elektronických knih v různých cenových relacích od různých výrobců. Na našem trhu jsou nejčastěji zastoupeny Amazon Kindle, PocketBook, C-Tech či Bookeen. Někteří výrobci jsou i v nižších cenových kategoriích okolo 3 000 korun schopni dodat zajímavě nabušené zařízení, které dostatečně splní vaše očekávání. Kvalitní přístroj střední třídy pak seženete v cenových relacích okolo 5 000 korun. Při výběru se kromě ceny zaměřte také na rozlišení a jemnost displeje, možnosti podsvícení a kapacitu paměti, případně možnost využít externí paměťovou kartu.

Tip: E-knihy nakupuji na Kosmasu

Šárka P.

Zakladatelka a provozovatelka VeVyškově.cz. Z organizačních a technologických důvodů bylo založení nového blogu Můj Vyškov nejlepší variantou pro lepší a rychlejší publikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *