Od července se zvýší počet kontejnerů

Všichni stále nadávají, všichni si je stále fotí a dávají na sociální sítě, ale ono je to hlavně o lidech. Řeč je o kontejnerech na odpadky ve Vyškově.

Na jedné straně obyčejná lidská lenost a lhostejnost, na té druhé i nedostatek kontejnerů. Zástupci odboru životního prostředí městského úřadu poslední týdny sledovali a fotografovali stav separačních hnízd ve Vyškově. Už na začátku roku vedení radnice po jednání se zástupci svozové společnosti Respono rozhodlo, že bude o letošních vánočních svátcích věnovat zvláštní pozornost separovanému odpadu.

Nyní město přichází s dalším krokem, který má zlepšit nakládání právě s tříděným odpadem: navýší počet kontejnerů. „Stav našich separačních hnízd dlouhodobě pečlivě monitorujeme. V posledních dvou měsících jsme sledování ještě víc zintenzivnili, abychom zjistili, jaký je aktuální stav. Obecně se množství odpadu v poslední době zvýšilo. Na jedné straně platí, že mnozí lidé jsou stále velmi neukáznění, na druhé se ale ukázalo, že jsou místa, kde už počet kontejnerů na tříděný odpad jednoduše nestačí. Logicky je nebudeme přidávat v místech, kde se jednorázově objeví potíže s přeplněností. Musíme myslet ekonomicky, nechceme vyvážet vzduch, půjde o lokality s trvalými problémy,“ poznamenal místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Jde tak podle jeho slov o jasný důkaz toho, že město o problému ví a chce ho řešit. Od července tak uleví několika lokalitám, v ulicích města se totiž objeví 11 nových žlutých kontejnerů na plasty a 21 modrých na papír.

Nově tak bude v ulicích města ve 117 separačních hnízdech 116 kontejnerů na bílé sklo, stejný počet na barevné sklo, 140 kontejnerů na papír a stejné množství kontejnerů na plasty a nápojové kartony.

vyskov popelnice

Není to jediná změna, se kterou radnice přichází. Každý Vyškovan už zřejmě zažil situaci, kdy došel k popelnicím a bylo plno. Měl dvě možnosti: udělal pár kroků navíc k jinému hnízdu, nebo pytel s odpadky jednoduše položil na zem. „Byl určený úklidový pracovník, který na základě našich požadavků exponovaná místa obcházel a situaci řešil. Nebylo to ovšem denně a logicky nemohl pojmout všechno. Nyní se bude řekněme mobilní úklidová četa s multikárou objevovat v ulicích města každý den. Věříme, že i tento krok pomůže,“ zdůraznil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Připomněl, že i nadále město přivítá reakce obyvatel. „Neustále děláme kroky, aby se situace v dané problematice zlepšila. Potřebujeme k tomu ovšem přispění nás všech. Je nutné si uvědomit, že každý může v otázce nakládání s odpady něco změnit. Zřejmě i aktuální ekonomická situace nahrává tomu, že lidé víc nakupují a vyprodukují větší objem odpadu. Například v povánočním období to bylo jasně patrné. Jinak si množství odpadu nedokážeme zdůvodnit,“ sdělil místostarosta Jurka.

Znovu apeloval na pečlivost a ohleduplnost lidí. „Kontejnery jsou opatřené srozumitelnými pokyny, jak se má s odpadem nakládat. Lepenkové krabice je nutné rozkládat, plastové lahve sešlápnout. Dalším velkým problémem je pak to, že lidé u kontejnerů odkládají objemný odpad, který má přitom končit na sběrném dvoře. Je jen na nás, jak bude okolí popelnic vypadat,“ upozornil vyškovský místostarosta. To, že v systému dochází k dalším změnám, se městu nicméně projeví také na ceně služby. „Hovoříme o navýšení o půl milionu korun ročně,“ doplnil místostarosta Jurka.

Zdroj: tisková zpráva MěÚ www.vyskov-mesto.cz

Šárka P.

Zakladatelka a provozovatelka VeVyškově.cz. Z organizačních a technologických důvodů bylo založení nového blogu Můj Vyškov nejlepší variantou pro lepší a rychlejší publikaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *