jak využít kavovou sedlinu

Pět tipů jak využít kávovou sedlinu

Jak na to

Mnozí z nás nedají dopustit na poctivou tureckou kávu. Po jejím vypití však na dně šálku zůstává kávová sedlina, které se lidově říká také lógr či regionálně soc. A pochopitelně se naskýtá otázka, co s ní. Rozhodně není vhodné ji vylít do dřezu nebo záchodu, protože může ucpat odpad. Často proto skončí rovnou v koši. To je ale veliká škoda, jelikož existuje celá řada zajímavých způsobů, jak ji dále využít.

1. Hnojivo

Kávová sedlina je vynikající hnojivo pro rostliny v květináčích za oknem i ty venkovní na zahrádce. A protože se vyznačuje mírně kyselým pH, hodí se zejména tam, kde je kyselé prostředí výhodou – pochválí vás za něj například azalky, hortenzie nebo rajčata.

2. Tělový nebo obličejový peeling

Konzistence kávové sedliny z ní dělá ideálního adepta pro tělový peeling pokožky. Stačí jí jednoduše smíchat s některým z kosmetických olejů. Takto vytvořená směs z pokožky šetrně odstraňuje odumřelé části, prokrvuje ji a zanechává hedvábně jemnou.

3. Neutralizace zápachu

K bezesporu zajímavým benefitům kávové sedliny se řadí také její schopnost účinně pohlcovat nežádoucí pachy. Její účinky jsou v tomto směru obdobné jako v případě jedlé sody. Stačí ji umístit do malé misky do lednice nebo s ní umýt dřevěné prkénko, pokud je z něj cítit česnek či jiná aromatická potravina.

4. Vlasová maska

Vraťme se ještě jednou ke kosmetickému využití sedliny z kávy. Lze z ní totiž udělat rovněž skvělou vlasovou masku, která se perfektně hodí hlavně pro brunetky. Vlasy totiž nejenže do hloubky vyživí, ale zároveň zvýrazní jejich hnědý barevný odstín.

katova sedlina odpuzovač skudcu

5. Odpuzovač škůdců

V neposlední řadě má kávová sedlina ještě další užitečnou vlastnost, odpuzuje totiž některé nežádoucí škůdce. Na zahrádce je možné ji vyzkoušet jako prostředek proti slimákům nebo háďátkům, v interiéru zase proti mravencům, kteří její aroma nemají rádi.

Foto: Pixabay
Autor: Witchie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *