pivovar vyskov

Pivovar dovařil. Starosta jednal na ministerstvu

Zprávy MěÚ

Patří k neodmyslitelným symbolům města, je s ním historicky spjatý, konala se v něm celá řada kulturních akcí. Vyškovský pivovar. Tradice vaření piva ve Vyškově je jedna z nejdelších u nás. Areál ovšem zeje prázdnotou, výroba dávno stojí. Město tak chce být u jednání o dalším osudu areálu. Důležitým krokem bylo setkání se zástupci resortu zemědělství.

Nájemce na jaře roku 2017 zastavil výrobu a následoval vleklý soudní spor mezi ním a majitelem nemovitostí, společností Jihomoravské pivovary, která spadá pod ministerstvo zemědělství. Nájemce měl totiž čelit stovkám reklamací na dodané pivo, za čímž měla být závada na konzervační technologii pasterace, která měla vzniknout ještě před samotným pronájmem. „Víme, že některý ze sporů skončil. Informace o dalším osudu areálu se k nám ovšem dostávají pouze zprostředkovaně. Množí se dotazy zastupitelů stejně jako obyvatel města. Chceme do osudu areálu vstoupit a ovlivnit jej ve prospěch našeho města,“ potvrdil starosta Vyškova Karel Jurka.

Ministra zemědělství Miroslava Tomana proto požádal o setkání. „Město s areálem jako takovým nemělo nikdy nic společného. Rozkládá se nicméně na strategickém místě, k městu jednoznačně patří, pochopitelně nám tak jeho další osud není lhostejný. Ostatně v loňském roce jsme se již o možnostech získání areálu informovali na schůzce s předsedou představenstva Jihomoravských pivovarů Jaromírem Žáčkem. Ve věci budoucího majetkového řešení a dalšího využití areálu za sebou máme první schůzku na ministerstvu,“ přiblížil starosta Jurka s tím, že je nutné být ve věci aktivní. 

Starosta v Praze deklarovat zájem Vyškova o rozsáhlý areál, do ukončení všech soudních sporů ovšem nebude možné posunout se ve věci převodu vlastnictví. „S panem ministrem jsme se dohodli, že začneme pracovat na koncepčních materiálech dalšího využití areálu,“ informoval starosta.

Místostarosta Vyškova Roman Celý v souvislosti s tím připomněl jiný vyškovský objekt. „Chceme se vyvarovat osudu obdobných areálů, které skončily neslavně. Příkladem může být Posádkový dům armády,“ řekl místostarosta Celý. 

Arcibiskupský pivovar vznikl z nařízení olomouckého biskupa Karla z Lichtenštejna už v roce 1680. Několikrát měl namále. Před posledním nájemcem (k podpisu smlouvy došlo v roce 2011) byl provoz dlouhodobě ztrátový. Po slibném rozjezdu se ale firmě přestalo dařit. V polovině roku 2017 už milovníci zlatavého moku na pivo z Vyškova v obchodech a hostincích nenarazili. 

Zdroj: TZ MěÚ Vyškov, Facebook

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *