muzeum vyškovsko

Vyškovany i turisty těší pohodlnější přístup k muzeu

Zprávy MěÚ

Změnily se pěší trasy, přibyla plnohodnotná příjezdová komunikace pro Muzeum Vyškovska, došlo k výměně mobiliáře a plocha se celkově víc přizpůsobila relaxaci a odpočinku. Revitalizace prostoru mezi zámkem a zámeckou zahradou je hotová. Vyškované a návštěvníci města dostali pohodlnější přístup k muzeu i do zahrady.

Důvodem zásahů byl nevyhovující stav ploch a jejich povrchů. „Jednalo se o poslední prostor v daném území, který nebyl spravený. Navazuje na centrum města. Jde o poměrně významný pěší tah, investice byla potřeba. Území jsme propojili, aby to celé dávalo smysl. Změnili jsme pěší trasy, muzeum získalo příjezdovou komunikaci od křižovatky s Cukrovarskou a Hřbitovní, takže už se nebude zatěžovat komunikace z náměstí Čsl. armády. V místě jsou mimo jiné čtyři nové lavičky, odpadkové koše, došlo k rozšíření veřejného osvětlení,“ vyjmenoval vyškovský starosta Karel Goldemund. Z území zmizela opěrná zeď umístěná u východního křídla zámku.

Připomněl, že krajská příspěvková organizace nechala z peněz svého zřizovatele opravit nádvoří, štěrkopísek tehdy nahradila dlažba. „Na dva roky starou investici muzea jsme nyní navázali. Kombinujeme betonovou a kamennou dlažbu, jinde jsme přistoupili k mlatové úpravě,“ popsal starosta Goldemund.

Stavební zásahy stály zhruba 6 milionů a 170 tisíc včetně DPH. Nejvýhodnější nabídku podala společnost BS-IMEX, spol. s r.o. „Výsledek vypadá velmi dobře. Práce navázaly na zámeckou zahradu, u které existuje pro nadcházející roky několik nápadů, byť v jejím případě jsme na rozdíl od předmuzejního prostoru v památkově chráněné oblasti, což s sebou nese určitá omezení. Jak prostor před muzeem, tak i zahrada jsou nicméně místa, kam za odpočinkem míří řada Vyškovanů,“ doplnil vyškovský starosta.

Za mírným zdržením stál zejména záchranný archeologický výzkum. Odborníci objevili relikty zdiva původního hradu i pozdějšího zámku. Nalezli například kamenný architektonický článek, který patrně pocházel z okenního portálu a je možné ho datovat nejdříve do poloviny 15. století.

Aktuálně se pracuje ještě na nové výsadbě zeleně, což je navazující avizovaná investice. V nové výsadbě bude nejvíc zastoupená lípa srdčitá a habr obecný.

Zdroj: TZ MěÚ Vyškov www.vyskov-mesto.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *