univerzitatretihoveku

Vzdělávání v každém věku

Nástěnka

Vzdělávání v každém věku, jako záruka dobré kondice mysli

Možná vás učení nikdy nebavilo a na učení nemáte zrovna dobré vzpomínky. Někdo při slově škola, učení a vzdělávání dostává doslova kopřivku. V tom případě se učte praxí. Zkuste třeba kurzy šití, malování, keramiky či vaření. Buďte kreativní.

Aby nám mozek takzvaně nezakrněl, je třeba jej neustále trénovat. A to je nutné i s postupujícím věkem. Trénovat mozek je prostě vhodné v každém životním období. Obzvláště v důchodovém věku. Kurzů a seminářů je všude opravdu dost. Dokonce jsou k dispozici i online video kurzy. Zvednout se ze židle a vyrazit mezi partu nových lidí, je velmi příjemná vzpruha. Můžete zkusit třeba i Univerzitu třetího věku. Studovat takzvaně na stará kolena rozhodně není žádná ostuda. Neutuchající touha po vědění jde ruku v ruce s touhou k životu. Generace se promíchají a vzájemně si předají řadu cenných zkušeností.

Studium s nadhledem a vtipem

Nejdůležitější je asi fakt, že do školy chodíte, protože chcete, nikoliv proto, že vás k tomu někdo nutí. Univerzita třetího věku je odpovědí na přání, potřeby a požadavky seniorů. Starší lidé se chtějí stále více vzdělávat. Vítají novinky ze světa vědy od odborníků. Některé univerzity po tříletém studiu nabízí i jednoleté nástavby. Zkusit můžete studium jazyků, fotografie, práce na počítači, oblasti výživy a další obory. Většinou je podmínkou středoškolské vzdělání s maturitou, někdy je podmínka prominuta. Poplatek za kurzy je od 100 do 500 korun za semestr a jeho výši stanovují vždy fakulty.

Univerzita třetího věku ve Vyškově v Knihovně Karla Dvořáčka

Cílem vzdělání na Univerzitě třetího věku je snaha o zvýšení odborné kvalifikace. Jde ale i o sociální bonus. Senioři nesedí opuštění sami doma a komunikují mezi lidmi. Mohou získat nové vědomosti nebo dokonce i tituly. Celkově se jim zlepší současná kvalita života, prodlouží se jim velkou měrou duševní aktivita a úžasnou vzpruhou je i kontakt s mladšími generacemi. Rozsah výuky se liší. Můžete se zúčastnit jednotlivých přednášek nebo si rovnou zvolit kompletní vysokoškolské studium, které pak absolvujete s běžnými studenty. Nejvyhledávanější jsou tematicky zaměřené cykly přednášek konané jednou týdně. To je frekvence, kterou zvládne v podstatě každý senior.
Uchazeči o vzdělávání v KKD se mohou hlásit do 31.července 2018. Studijní poplatek je stanoven na 300 Kč za jeden semestr pro držitele platného průkazu do KKD ve Vyškově, 500 Kč za jeden semestr pro ostatní zájemce.

Důstojné stáří

Je třeba se na seniory dívat trochu jinak. Tam kdesi za vráskami a šedivými vlasy se totiž skrývá dívka či mladík s neutuchající touhou žít. I oni byli mladí, plní energie, plánů, snů a nezdolné síly. Ten, kdo již toto období zažívá, jistě potvrdí, že naše mysl mnohdy nestárne úměrně s tělem. Touha by byla, ale síla už nestačí. Tělo tomu mladistvému přístupu k životu prostě neodpovídá a na první pohled skrytá energie není vidět. Mnohdy tak můžete v seniorech objevit obrovsky cenné studnice moudrosti a zkušeností. A Univerzita třetího věku jim navrací důstojnou možnost stále být v centru dění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *